Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci MECAS10 Pool features 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, Black Handle wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci MECAS10 Pool Cue
$1,520.00
Meucci MECAS10 pool cue featuring 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci Matching 6″ Extensions$175.00
- Meucci MESW01 Cue$570.00
- Meucci MESPN Sneaky Pete Cue$460.00
- Meucci MERB05K Cue$620.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" white polycarbonate |
| ColorSB | Black, Red, White |
| Shaft | 29" Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | White Imitation Ivory with Pearl Paua Shell Casino Dice |
| Forearm | Ivory Colored Power Piston Sleeve with Pearl Paua Shell Points Topped with Black Suit Symbols |
| Wrap | Black Handle |
| Butt Sleeve | Pearl Paua Shell Sleeve with a 4-Card Royal Flush Bordered by Pearl Paua Shell Dice Set in Imitation Ivory |
| Butt Plate | Black with White BMC Signature |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







