Inspired by Louisiana legend, Voodoo cues merge bold artistic expression with solid billiards performance. The Voodoo VOD31 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper with a brass insert shaft, Black leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Voodoo Cues
Voodoo VOD31 Cue
Voodoo VOD31 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper with a brass insert shaft. laser-etched skull and tattoo designs.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 122.5 × 34 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm Laminated |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper with a brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Grey stained Maple with Vector-based digital engraved black "Clustered Skulls" design |
| Wrap | Black leather wrap |
| Buttsleeve | Grey stained Maple with Vector-based digital engraved black "Clustered Skulls" design |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Voodoo logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Brand |
