Cuetec pioneered carbon fiber technology in billiards, bringing aerospace-grade innovation to pool cue construction. The Cuetec CT103NW Truewood – No Wrap features 29″ Carbon Composite, 15.5″ SST (Super Slim Taper) shaft, No wrap – Ebony veneer wrap for exceptional playability. Carbon fiber construction ensures consistent performance regardless of humidity or environmental conditions. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Cuetec Pool Cues, Pool Cues
Cuetec CT103NW Truewood – No Wrap
Rated 5.00 out of 5 based on 5 customer ratings
$999.00 Original price was: $999.00.$899.00Current price is: $899.00.
Cuetec CT103NW pool cue featuring 29″ Carbon Composite, 15.5″ SST (Super Slim Taper) shaft. Cynergy carbon fiber shafts.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 11.8mm Tiger Sniper |
| Ferrule | 1/4" Thin White Sighting Ferrule |
| ColorSB | Black |
| Shaft | 29" Carbon Composite, 15.5" SST (Super Slim Taper) |
| Pin | 3/8 x 14, 21.3mm |
| Collar | 1.5mm Black phenolic |
| Forearm | Black gloss |
| Wrap | No wrap – Ebony veneer |
| Buttsleeve | Black gloss with silver shield rings |
| Butt Plate | Stainless steel with Cuetec Truewood logo |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | Limited |
| Select an option | 11.8, 12.5 |
Related products
-
-
-
-
-
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







