Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw OLBK02 Break features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Tire tread rubber wrap wrap for exceptional playability.
Sale!
Break Cues, Outlaw Cues, Pool Cues
Outlaw OLBK02 Break Cue
Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OLBK02 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Phenolic tip and ferrule combo |
| Ferrule | Phenolic tip and ferrule combination |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Cherry stained maple with FTW flames "branded" design |
| Wrap | Tire tread rubber wrap |
| Butt Sleeve | Cherry stained maple with FTW eagle "branded" design |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in | |
| ColorSB | Brown, Tan |
844 408 3056
Hot Deal







