This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS12 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black Irish linen with white specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss JOS12 Cue
Unknown JOS12 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | White |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Maple and three longer lacewood points with Ebony veneers and three shorted Ebony points with white Holly diamond inlays , Maple and three longer lacewood points with Ebony veneers and three shorted Ebony points with white Holly diamond inlaysÿ |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, Black Irish linen with white specksÿ |
| Butt Sleeve | Ebony with three lacewood and three Bacote windows, three white Holly diamonds, and sixteen Mother of pearl clover inlays, Ebony with three lacewood and three Bacote windows, three white Holly diamonds, and sixteen Mother of pearl clover inlaysÿ |
| Butt Plate | White Herculite with a Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited, Limited Manufacturer |
| Made in |
