This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS205 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss Pool Cues, Pool Cues
Joss JOS205 Cue
Unknown JOS205 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | Black, Green |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Maple with Bocote points, black, green and maple veneers. |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Maple and Bocote windows with pearl Joss diamonds topped with Bocote accents |
| Butt Plate | White with black Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







