Joss JOS213 Limited Series. Professional pool cue for serious players. Features quality construction and precision balance for improved accuracy. Shop the Joss JOS213 Limited Series at Quarter King Billiards. Free shipping on orders over $99.
Sale!
Joss Pool Cues, Pool Cues
Joss JOS213 Limited Series
Original price was: $315.00.$267.75Current price is: $267.75.
Joss JOS213 Limited Series. Professional pool cue for serious players. Features quality construction and precision balance for improved accuracy.
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 4 × 4 in |
| Tip | 13mm Tweeten Triangle Tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | Black |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | 5/16×14 |
| Collar | Cream Collar |
| Forearm | Black stained maple |
| Wrap | None – Cumaru & Inlay Lacewood Rings |
| Butt Sleeve | Black stained maple |
| Butt Plate | White |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







