McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G522 G Series features 3/8X10 shaft, Maple w/ Walnut Stain, Bocote Rings, and Wildfire 3D “Buck” laser engraving wrap for exceptional playability.
McDermott Pool Cues, Pool Cues
McDermott G522 G Series Cue
$499.50
McDermott G522 pool cue featuring 3/8X10 shaft. G-Core.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 555 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 3 in |
| Tip | 1/2" Ivorene Ferrule |
| Ferrule | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design |
| Shaft | 3/8X10 |
| Pin | Black Collar w/ Bocote Ring |
| Collar | Maple w/ Walnut Stain, Bocote Rings, and Wildfire 3D "Buck" laser engraving |
| Forearm | Brown w/ White specs Irish Linen |
| Wrap | Maple w/ Walnut Stain, Bocote Rings, and Wildfire 3D "Buck" laser engraving |
| Butt Sleeve | Black w/ Gold McDermott Logo |
| Butt Plate | Black rubber with McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | Lifetime |
| Made in | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| ColorSB | Black, Brown, White |
1 review for McDermott G522 G Series Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Casey H. –
BIG BUCK WILDFIRE
To be frank, the G522 is Classic McDermott Quality. The 3D Laser Engraving is Exceptional. Looks Wonderful, Feels Outstanding, Shoots Straight. If you like Shooting Pool and Big Bucks the G522 is a darn quality fit.