McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G606 features 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design shaft, None wrap for exceptional playability.
Sale!
McDermott Pool Cues, Pool Cues
(1 customer review)
McDermott G606 Cue
Rated 4.00 out of 5 based on 1 customer rating
$1,090.00 Original price was: $1,090.00.$981.00Current price is: $981.00.
McDermott G606 pool cue featuring 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design shaft. G-Core.
SKU: G606
Categories: McDermott Pool Cues, Pool Cues
Tag: Playing Cues
Brand: McDermott, McDermott, McDermott
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm, Navigator Black Medium |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Blue, White |
| Shaft | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Birdseye maple |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | 24 Recon Ebony/Turquoise/synthetic Ivory forearm/handle points |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
1 review for McDermott G606 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Athena ATH44 Cue
Rated 4.96 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH51 Cue
Rated 5.00 out of 5$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Eight Ball Mafia EBM19 Cue
Rated 4.88 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue & White to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart -
-
-
-
844 408 3056
Hot Deal








Casey M. –
I have 4 other cues
I have 4 other cues Balabushpa 3 Vikings all are 21 oz. The McDermott said that it was but took it and had it weighed at company I brought my table from and it weighed 22oz.I like the stick ,If there is a way to make it a 21 or less please inform me.Thank You