McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G610 features 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper shaft, McDermott-embossed leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
McDermott G610 Cue
$1,140.00 Original price was: $1,140.00.$1,026.00Current price is: $1,026.00.
McDermott G610 pool cue featuring 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper shaft. G-Core.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Navigator Black |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Black, Green, Tan |
| Shaft | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper |
| Pin | 3/8 x 10 |
| Collar | Black collar with double silver rings encasing green ring |
| Forearm | Black with floating maple points and green veneers and green urethane clovers |
| Wrap | McDermott-embossed leather wrap |
| Butt Sleeve | Black with maple diamonds and green urethane clovers |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
1 review for McDermott G610 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Green to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Alex T. –
Stick Noob
First time buying a quality pool cue, impressed so far; excellent feel and control, really like the smaller tip for precision shots, looks amazing as well.