McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G612 features 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper shaft, Black Irish linen with green specs wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Sale!
McDermott Pool Cues, Pool Cues
McDermott G612 Cue
$710.00 Original price was: $710.00.$639.00Current price is: $639.00.
McDermott G612 pool cue featuring 29″ G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper shaft. G-Core.
SKU: G612
Categories: McDermott Pool Cues, Pool Cues
Tag: Playing Cues
Brand: McDermott, McDermott, McDermott
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Navigator Black |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Black, Green, Pink |
| Shaft | 29" G-Core technology, CT Technology, Triple layer design with a Pro Taper |
| Pin | 3/8 x 10 |
| Collar | Black w/ maple square rings |
| Forearm | Rosewood |
| Wrap | Black Irish linen with green specs |
| Butt Sleeve | Black with four sets of green lizard, maple and black urethane "window" sleeve inlays |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELJMP Jump Cue
$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
-
-
Complete Your Setup
Cases in Black & Green to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







