Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci MESPN Sneaky Pete features 29″ THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, None wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci MESPN Sneaky Pete Cue
$460.00
Meucci MESPN pool cue featuring 29″ THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
Availability: 10 in stock
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" hydraulic |
| Shaft | 29" THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | No Collar |
| Forearm | Natural maple with four Rosewood points with black collar |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Rosewood |
| Butt Plate | Black with silver Meucci logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in | |
| Brand |
844 408 3056
Hot Deal







