Founded in Wisconsin in 1981, Schon cues are renowned for exceptional hand-built craftsmanship and timeless styling. The Schon CX88 Pool features 29″ Hard Rock Maple shaft, Black Irish linen with white specks wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for advanced to professional, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Schon Cues
Schon CX88 Pool Cue
Schon CX88 pool cue featuring 29″ Hard Rock Maple shaft. exotic wood inlays.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Proprietary layered tip |
| Ferrule | 1" Proprietary ferrule |
| ColorSB | Silver, Tan |
| Shaft | 29" Hard Rock Maple |
| Pin | Piloted 5/16 x 14 |
| Collar | Stainless steel with black collar and silver ring |
| Forearm | Birdseye maple with Ebony floating diamonds with micarta accented inlays with Ebony and micarta rings enclosed by nickel silver rings |
| Wrap | Black Irish linen with white specks |
| Butt Sleeve | Birdseye maple with Ebony and micarta accented inlays with Ebony and micarta rings enclosed by nickel silver rings |
| Butt Plate | Proprietary cream plate with black Schon logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20 |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







