Inspired by Louisiana legend, Voodoo cues merge bold artistic expression with solid billiards performance. The Voodoo VOD16 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper with a brass insert shaft, Midnight leather wrap wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Voodoo Cues
Voodoo VOD16 Cue
Voodoo VOD16 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper with a brass insert shaft. laser-etched skull and tattoo designs.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 122.5 × 34 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm Laminated |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper with a brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Gray stained hard rock maple with Vector-based digital "Legion of Skulls" engraving |
| Wrap | Midnight leather wrap |
| Buttsleeve | Gray stained hard rock maple with Vector-based digital "Legion of Skulls" engraving |
| Butt Plate | Stainless steel |
| Bumper | |
| Weight Changeable yes or no | |
| Type of weight bolt | |
| Comes with case yes or no | |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Brand |
844 408 3056
Hot Deal






