Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK557 features 29″ Vikore shaft shaft, Black Irish linen with blue specks wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK557 Cue
$700.00
Viking VIK557 pool cue featuring 29″ Vikore shaft shaft. ViKORE shaft technology.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Predator PREBLK54 BLAK Series Cue$2,600.00
- Predator PREBLK51 BLAK Series Cue$2,450.00
- Predator PREBLK52 BLAK Series Cue$2,500.00
- Predator PREBLK53 BLAK Series Cue$2,550.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Tan, White |
| Shaft | 29" Vikore shaft |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | White collar with cerulean tide blue and two gold rings |
| Forearm | Birdseye maple with white and cerulean tide premium pearl points |
| Wrap | Black Irish linen with blue specks |
| Butt Sleeve | Cerulean tide premium pearl |
| Butt Plate | White with black Viking logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
2 reviews for Viking VIK557 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Jordan T. –
Wonderful cue! I really like it!
Superb stick! I adore it! Service and attention from pooldawg was fantastic. Highly recommended!1 Happy with my choice.
Steve R. –
Aeesome
In my experience, great service