Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK901 features 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft, None – Birdseye Maple wrap for exceptional playability. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK901 Cue
$1,600.00
Viking VIK901 pool cue featuring 29″ ViKORE Hard Rock Maple, 12-14″ Pro Taper shaft. ViKORE shaft technology.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Black, Blue, Green |
| Shaft | 29" ViKORE Hard Rock Maple, 12-14" Pro Taper |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | No Collar |
| Forearm | Birdseye Maple with Alternating Ebony Points, Grey Stained Maple Ring and Diamond shaped Turquoise Inlays |
| Wrap | None – Birdseye Maple |
| Butt Sleeve | Birdseye Maple with Alternating Ebony Points, Grey Stained Maple Ring and Diamond shaped Turquoise Inlays |
| Butt Plate | Birdseye Maple with "Viking" Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







