Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIKDRAG features 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft, None – extended graphic wrap for exceptional playability. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIKDRAG Cue
$480.00
Viking VIKDRAG pool cue featuring 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Blue |
| Shaft | 29" ViKORE 12-14" pro taper, not piloted |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | Black |
| Forearm | Blue stained Northwoods maple with extended dragon graphic |
| Wrap | None – extended graphic |
| Butt Sleeve | Blue stained Northwoods maple with dragon graphic |
| Butt Plate | Black with silver Viking USA logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







