Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LHC14 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 Rubber Grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LHC14 Hybrid Cue
Original price was: $729.00.$656.10Current price is: $656.10.
Lucasi LHC14 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 11.75mm Kamui Original Soft |
| ColorSB | Black, Grey, Silver |
| WrapType | Sport Wrap |
| ShaftSize | 11.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Matte Black with Silver Stripes and "LH2" Logo |
| Wrap | G5 Rubber Grip |
| Butt Sleeve | Extended G5 Rubber Grip |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
8 reviews for Lucasi LHC14 Hybrid Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Riley A. –
lhc14,prescott valley,az.
pro tapper quite solid and seamless extended grip,nice weight feel superb contact feel pleasant solid,no vib
Chris S. –
Lucas Hybrid LHC14
I’ve been shooting every other day and it has changed my way of shooting for the better. I would recommend this stick to anyone who loves the game.
Beth C. –
Amazing Cue
I must admit, i’m not nearly satisfactory enough to even deserve this cue but I bought so hopefully I can earn it’s ownership on my new home table. I like the 11.75 shaft and the weight is absolutely perfect. Finish is excellent would definitely recommend
Steve N. –
my new lucasi hybrid
Truthfully, i always wanted a light stick because when I worked as day manager of the small pool room back in Oolitic Indiana, the house stickswere long and light for snooker. This cue (Lucasi low deflection, slim, with the 11.75 MM tip is just what I’ve been looking for. Tomorrow, I will be using it in the Nationals at Vegas. Wish me Luck! Thanks, Pooldawg.
Karen B. –
Leo in Glenview, IL
I’ve had the cue stick since Christmas and I really like it. However, it did take some getting used to. The shaft is really, narrow. My old cue, which I still use to break, feels like a tree trunk. That being said, it is a powerful tool on the pool table. It imparts tremendous spin on the cue. Sometimes a little too much. You have to learn to control it. It might take a while. very happy. At first, it was like when I just needed a little cut, it would slice the whole arm off. Now, I have a much better feel for it and I am playing better than ever. I love this pool cue.
Riley F. –
This is a wonderful cue!
This is a wonderful pool cue! I’ve never played with anything of this construction and sometimes question if I deserve it, but it really has upped my confidence and in turn my play. At times I wish I had gotten the soft tip over the medium because that’s what I’m accustomed to, but I am adjusting to the change. If you are thinking of buying this cue, go for it! You will love it!!
Pat W. –
effectively balanced changed my game
From my perspective, well balanced changed my game !!!!
Sarah B. –
I changed the tip to
To be frank, i changed the tip to the Tiger Sniper. Really like this tip. Had Kamui on another stick and it was just ok. This stick has made a huge difference in long straight shots especially. My game has improved since I am not missing those long shots now. It feels solid during the stroke, balanced. I like the appearance, its different but doesn’t scream hey check out my new stick. I would for sure buy this cue again if something happened to this one.