This pool cue offers quality construction for discerning players. The Balabushka GB23 features 29″ Canadian maple shaft, White with green spec Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Balabushka GB23 Cue
Original price was: $1,750.00.$1,575.00Current price is: $1,575.00.
Unknown GB23 pool cue featuring 29″ Canadian maple shaft. reliable performance.
-
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 5 layered tip |
| ColorSB | Green, White |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| Shaft | 29" Canadian maple |
| Pin | 5/16×14 Piloted |
| Collar | Black with silver ring. Stainless steel collar |
| Forearm | Birdseye maple with four African Ebony spliced points with orange and green colored veneers encasing Mother of Pearl diamonds with George Balabushka signature , Birdseye maple with four African Ebony spliced points with orange and green colored veneers encasing Mother of Pearl diamonds with George Balabushka signatureÿ |
| Wrap | White with green spec Irish linen |
| Butt Sleeve | African Ebony with 24 dots and four Mother of Pearl diamonds , African Ebony with 24 dots and four Mother of Pearl diamondsÿ |
| Butt Plate | Cream composite , ÿCream composite |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







