Mezz cues embody Japanese precision engineering, manufactured with the tightest tolerances in the industry. The Mezz ZZPBGN Power Break G – No Wrap features 29″ Ignite G Carbon Fiber shaft, None wrap for exceptional playability. Carbon fiber construction ensures consistent performance regardless of humidity or environmental conditions. Built for advanced to professional, this cue represents serious investment in your game.
Break Cues, Mezz Pool Cues
Mezz ZZPBGN Power Break G Cue – No Wrap
$1,023.00
Mezz ZZPBGN pool cue featuring 29″ Ignite G Carbon Fiber shaft. flawless construction quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Sonic Tip |
| Ferrule | IGG Powerplate |
| ColorSB | Black |
| Shaft | 29" Ignite G Carbon Fiber |
| Pin | United |
| Collar | Black collar with silver ring |
| Forearm | Black with Power Break G logo |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black |
| Butt Plate | Black with carbon fiber ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 19, 20 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
3 reviews for Mezz ZZPBGN Power Break G Cue – No Wrap
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Jim A. –
Game changer
I bought this after loving my new Mezz player and converting it to the ignite carbon fiber shaft. I cam now break with a fraction of the original stroke power and yet still get the same(or better) break allowing much easier stick ball control. Everyone I’ve let try it finds it amazing. I’ve had more than a few offers to buy it!
Bob R. –
Effortless breaks. Energy transfer is
Effortless breaks. Energy transfer is insane!
Sam R. –
Bought it to replace my McDermott Stinger.
The pocket definitely feel more solid than a wood shaft but that’s a given. I’m not going to be delusional and tell you this cue made me a better breaker, but it does feel better when I break with it. Let talk about pooldawg’s customer services. The stick was out of stock when I bought it and they managed to get one for me. It came 1 ounce lighter than what I asked for, a quick phone call and they shipped a heavier weight bolt to me. Mistake happens but they always make it right for me. 4/5 for the cue, 1 star off for the high price. 5/5 for pooldawg outstanding customer service as usual.