This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS07 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black Irish linen with white specks wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss Pool Cues, Pool Cues
Joss JOS07 Cue
Unknown JOS07 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | White |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Maple with Ebony points and white Holly notched diamonds , Maple with Ebony points and white Holly notched diamondsÿ |
| Wrap | Black Irish linen with white specks |
| Butt Sleeve | Maple with white Holly notched diamonds outlined in Ebony and eight Ebony diamond inlays |
| Butt Plate | White Herculite with a Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







