This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS202 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss Pool Cues, Pool Cues
Joss JOS202 Cue
Unknown JOS202 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | Black, Grey |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Maple |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Black with maple columns and holly dashes |
| Butt Plate | White with black Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
