Elite cues offer solid performance with classic styling at competitive prices. The Elite ELSNK13 Snooker features Ash with European taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Elite Pool Cues
Elite ELSNK13 Snooker Cue
Original price was: $215.00.$193.50Current price is: $193.50.
Elite ELSNK13 pool cue featuring Ash with European taper shaft. traditional construction.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114014694, 822114014700, 822114014717, 822114014724, 822114014731, 822114014748 |
| Tip | 10 mm snooker tip, Proprietary |
| ColorSB | Black, Grey, Red |
| Ferrule | Brass |
| Shaft | Ash with European taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | None |
| Forearm | Blonde ash with black points |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black with maple, red, black and pearly white snooker taper handle |
| Butt Plate | None |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | 1 Year Limited Manufactures |
| Made in | |
| Select an option | 16, 17, 18, 19, 20, 21 |
