Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi L2000JB Jump Break features 29″ Solid Maple shaft, Black Irish linen with white specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Lucasi L2000JB Jump Break Cue
Original price was: $559.00.$503.10Current price is: $503.10.
Lucasi L2000JB pool cue featuring 29″ Solid Maple shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Bakelite polymer tip |
| ColorSB | Black, Tan, White |
| WrapType | Linen Wrap |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | 1" XTC High impact fiber ferrule |
| Shaft | 29" Solid Maple |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Stainless steel collar with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ring , Stainless steel collar with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ringÿ |
| Forearm | Natural stained Birdseye maple and a black Irish linen wrap with white specks, Uni-Loc? jump break joint and a black Implex plastic ringÿ, Natural stained Birdseye maple and a black Irish linen wrap with white specks, Uni-Loc® jump break joint and a black Implex plastic ring |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, Black Irish linen with white specksÿ |
| Butt Sleeve | Natural stained Birdseye Maple, Natural stained Birdseye mapleÿ |
| Butt Plate | White Implex plastic with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ring , White Implex plastic with a black and white checkered ring sandwiched by two thin silver rings inside a black composite ringÿ |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
19 reviews for Lucasi L2000JB Jump Break Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Pat N. –
absolutely love this pool cue
i really adore how the jump handle is wrapped too….really an effective tool after changing the ferrule and tip
Alex P. –
break cue
great break cue….but i still cant jump wortha sh*t…
Amy A. –
Nice Sturdy Contact just right weight.
Honestly, unfortunately, with current situations I’m unable to play competitively, but at home I really like the look and feel of this break/jump pool cue.
Mary P. –
Outstanding!!!
I got the white with black wrap…It looks incredible and is really comfortable too.
Mary L. –
appears great, my fault but
appears great, my fault but i wish i would have ordered it with a phenolic tip insted of hard leather
Dan A. –
Lucasi breakstick
Honestly, i love it. It breaks great and appears good Money well spent.
Jim L. –
Jump Break Cue
Breaks superb for this old small man. Are their better break cues available. Little man needs lots of HELP with break power.😞
Mike G. –
This cue is truly robust
In my experience, this cue is truly durable. I really like it. It has fantastic feel in the butt of the cue. I use it as my regular playing cue stick with a carbon fiber shaft and its outstanding. I break with the break shaft and then use it with my playing shaft. I dont know why more people use the jump breaks. Definitely worth the $ Money well spent.
Drew P. –
I purchased the lucassi l2000
Honestly, i purchased the lucassi l2000 break jump cue,and it breaks great,hits the balls hard and scatters them. The jump part of the break stick was a little short for me, I purchased a 3 inch extension and it operates amazing.
Taylor G. –
Looks great, feels great and
Looks great, feels amazing and does the job with absolute perfection!
Jen M. –
Great stick
In my experience, great stick
Pat R. –
I received my Lucasi JB..I
I received my Lucasi JB..I really like it..i now use a lucasi Custom for Shooting and my JB for breaking…my game has certainly improved..
Pat S. –
She’s a lovely piece of
She’s a lovely piece of craftsmanship and fully delivered in great shape
Lisa G. –
Quick delivery and a outstanding
Quick delivery and a great customer service
Pat W. –
Great value
From my perspective, appears wonderful and a great break stick. Rapid and easy delivery.
Jesse E. –
Lucasi jump/break
The whole stick looks and feels amazing. Appreciate the cue. The tip was install incorrectly. (tiger icebreaker). Had to purchase a whole new tip after it sheered off. Other wise it hits and jumps amazing.
Beth E. –
Keep the stock tip. Functions superb as is.
I haven’t tried jumping yet as I am still learning but the stick breaks solidly and appears excellent. Do NOT get an aftermarket tip as they won’t stay on this cue for some reason. Pooldawg let me return my first cue stick as I had a kamui tip put on it and it came off 3 times. They exchanged it without any issues and I am really pleased with the stock tip!
Kate G. –
Lucasi Construction
High craftsmanship as you would expect from Lucasi. The cue style is in line with my Lucasi 409. Breaks and jumps are much easier with this cue stick. PoolDawg came through again with quick shipping even given the holidays.
Drew R. –
Well-built Break/Jump
To be frank, finally able to get back to Rackem Billiards Spirits and Times last Thursday night and loved the feel of the hit during breaking and jumping. Would vouch for L2000JB Lucasi as a first time break/jump cue purchase.