Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LHE10 Hybrid features 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft, G5 grip wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LHE10 Hybrid Cue
Original price was: $769.00.$692.10Current price is: $692.10.
Lucasi LHE10 pool cue featuring 29″ Hybrid Laminated Shaft shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Moori tipÿ, 12.75mm, Moori tip |
| ColorSB | Black, Silver |
| WrapType | Sport Wrap |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Hybrid Laminated Shaft |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | Black composite with a thick silver ring , Black composite with a thick silver ringÿ |
| Forearm | Black stained maple with a thick silver ring , Black stained maple with a thick silver ringÿ |
| Wrap | G5 grip |
| Butt Sleeve | Black stained maple with a thick silver ring, Black stained maple with a thick silver ringÿ |
| Butt Plate | Stainless steel with Lucasi logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







