McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott G416 features 29″ G-Core shaft with pro taper shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
McDermott Pool Cues, Pool Cues
McDermott G416 Cue
McDermott G416 pool cue featuring 29″ G-Core shaft with pro taper shaft. G-Core.
SKU: G416
Categories: McDermott Pool Cues, Pool Cues
Tag: Playing Cues
Brand: McDermott, McDermott, McDermott
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 13mm Navigator Black Tip |
| Ferrule | 1/2" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Black |
| Shaft | 29" G-Core shaft with pro taper |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Black collar with gold ring |
| Forearm | Birdseye Maple with 3 sets of cocobolo forearm points |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Cocobolo with 3 sets of birdseye maple sleeve points |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELJMP Jump Cue
$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







