McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott M29B features 29″ Intimidator 2 shaft shaft, Birdseye Maple Handle wrap for exceptional playability.
McDermott Pool Cues
McDermott M29B Cue
McDermott M29B pool cue featuring 29″ Intimidator 2 shaft shaft. G-Core.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 12.75mm, Navigator Blue Impact Soft |
| Ferrule | 1/4" Ivorene ferrule |
| ColorSB | Blue, Brown, Green |
| Shaft | 29" Intimidator 2 shaft |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Black |
| Forearm | Cocobolo with six sets of turquoise, cocobolo and Micarta inlaid points , Cocobolo with six sets of turquoise, cocobolo and Micarta inlaid pointsÿ |
| Wrap | Birdseye Maple Handle |
| Butt Sleeve | Cocobolo with six sets of turquoise, cocobolo and Micarta inlays |
| Butt Plate | Black composite with gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH54 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH49 Cue
$335.00Original price was: $335.00.$301.50Current price is: $301.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH55 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH44 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue & Brown to match your cue
-
-
Action 2×2 Piping Hard Case ACP22
$70.00Original price was: $70.00.$63.00Current price is: $63.00. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action 1×2 Hard Round Piping Case ACPRND
$47.00Original price was: $47.00.$42.30Current price is: $42.30. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action 2×2 Calavera Hard Case CALC22A
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart -
-
Action Vanity ACVA22 2×2 Hard Case – Cream & Brown ACVA22 CRBR
$75.00Original price was: $75.00.$67.50Current price is: $67.50. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







