McDermott Cue Manufacturing has produced premium American-made cues since 1975, setting industry standards for quality and innovation. The McDermott SL5 Select features 29″ i-Pro Slim Octadic Laminated Construction with i-Pro Hybrid Taper shaft, None – Natural Stained Birdseye maple wrap for exceptional playability.
Sale!
McDermott Pool Cues, Pool Cues
(4 customer reviews)
McDermott SL5 Select Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 4 customer ratings
$1,000.00 Original price was: $1,000.00.$900.00Current price is: $900.00.
McDermott SL5 pool cue featuring 29″ i-Pro Slim Octadic Laminated Construction with i-Pro Hybrid Taper shaft. G-Core.
SKU: SL5
Categories: McDermott Pool Cues, Pool Cues
Tag: Playing Cues
Brand: McDermott, McDermott, McDermott
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| Tip | 12mm Navigator Alpha Medium |
| Ferrule | Carbon Fiber Composite |
| ColorSB | Blue, Grey, Tan |
| Shaft | 29" i-Pro Slim Octadic Laminated Construction with i-Pro Hybrid Taper |
| Pin | 3/8×10 |
| Collar | Black with silver rings housing blue pearl ring |
| Forearm | Pacific blue stained Birdseye Maple |
| Wrap | None – Natural Stained Birdseye maple |
| Butt Sleeve | Blue Pearl with silver and blue pearl index rings on each side of sleeve |
| Butt Plate | Black with Gold McDermott logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
4 reviews for McDermott SL5 Select Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Eight Ball Mafia EBM17 Cue
$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH55 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite EP42 Cue
Rated 5.00 out of 5$185.00Original price was: $185.00.$166.50Current price is: $166.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH49 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue & Grey to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC19
$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart -
-
Elite 2×2 Vintage Hard Case ECV22 Grey
Rated 5.00 out of 5$345.00Original price was: $345.00.$310.50Current price is: $310.50. Add to cart -
-
Elite 2×4 Vintage Hard Case ECV24 Grey
$379.00Original price was: $379.00.$341.10Current price is: $341.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Jordan M. –
Great cue stick
I was wanting to upgrade to a low deflection shaft for a long time. This cue ended up being exactly what I wanted. It comes with the I pro slim shaft and the butt looks superb. The cue is absolutely beautiful in person without being too flashy and it performs so well. I’ll be using this as my primary play cue for many years. Also Pooldawg has never disappointed me. Even with a tip change this pool cue was delivered to me in just four days.
Beth M. –
This stick plays very properly
This stick plays truly nicely
Ann N. –
I pro slim shaft
To be frank, i play quite a bit and for some time now, the ipro slim shaft functions great.
Jesse F. –
MCDERMOTT Cue stick
ITS fantastic cue. I just appreciate this stick. I diffently chose the right cue