Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci ME2020WH Pool features 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, Black Lacquered Irish Linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci ME2020WH Pool Cue
$1,225.00
Meucci ME2020WH pool cue featuring 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci MEG03 Gambler Series Jokers Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Meucci MEG03 Gambler Series Clubs Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$1,150.00
- Meucci MESW01 Red Swooped Points with Orange Maple Butt Pool Cue, Irish Linen Wrap, 5/16×18 Joint$570.00
- Meucci MESPN Sneaky Pete with Rosewood Points Pool Cue, No Wrap, 5/16×18 Joint$460.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" white polycarbonate |
| ColorSB | Black, Grey, White |
| Shaft | 29" Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Double Nickel Rings With Squares |
| Forearm | Grey Stained with Mother of Pearl Points and Ebony-Like Veneers |
| Wrap | Black Lacquered Irish Linen |
| Butt Sleeve | Grey stained with Six Recessed Brilliant Mother of Pearl Recessed Points with Floating Veneer Blocks |
| Butt Plate | White with black Meucci logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







