Outlaw cues capture the spirit of the Old West, featuring bold designs crafted by skilled artisans. The Outlaw OL07 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Brown stacked leather wrapÿ wrap for exceptional playability. The leather wrap provides a comfortable, secure grip with classic styling.
Outlaw OL07 Cue
$299.00 Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10.
Outlaw OL07 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Western and tribal-themed aesthetics.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114009270, 822114009287, 822114009294, 822114009300 |
| Tip | 13mm 7-layered tip |
| ColorSB | Brown, Red, Tan |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe and tribal inspired designs "branded" by hand using a blowtorch , Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe and tribal inspired designs "branded" by hand using a blowtorchÿ |
| Wrap | Brown stacked leather wrap , Brown stacked leather wrapÿ |
| Butt Sleeve | Brown stained Maple with nine ball, spade, lucky horseshoe inspired designs "branded" by hand using a blowtorch |
| Butt Plate | Stainless steel with etched Outlaw logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufacture |
| Made in |
6 reviews for Outlaw OL07 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Athena ATH46 Cue – 17 oz
$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options
Complete Your Setup
Cases in Brown & Red to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22J Case
$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
-
-
-
-
Elite 2×2 Vintage Hard Case ECV22 Chestnut
Rated 5.00 out of 5$345.00Original price was: $345.00.$310.50Current price is: $310.50. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal








Jesse B. –
Outlaw pool stick
From my perspective, very happy with the stick and pooldawg got the stick exactly when they said I would
Sarah G. –
Excellent
Great
Pat M. –
he is perfect 🪄
To be frank, he is perfect 🪄
John L. –
Awesome balance!
I appreciate my Nine Ball Cue, its extremely pleasant to the eyes and it shoots as smooth as it looks!
Jen W. –
Great service! Third one our
Great service! Third one our family has ordered.
Ann N. –
They Changed My Order
The ordering process was easy. They had all the items I ordered in stock, and they all shipped on time as they promised on their website. Sort of. The 19 oz. cue stick I ordered from them, (which their website stated was in stock, even after manually choosing my cue weight from the pull down menu, and their website stating it was in stock), was changed to a 20 oz. The packing slip/receipt states “Weight Change”. Not sure why. Or where they got the audacity to change the weight of someone’s cue stick that they ordered from their website. I mean, this is a personal stick stick. Touchy stuff. But rather than fighting it, I decided I would give the pool cue a shot, and it’s working out fine. Just FYI, it came with a hard tip. Le Pro, I believe. Not sure if they ship all their cues out stock with hard tips unless you specify a tip upgrade, of which there was a pull down for that. I would’ve thought a Le Pro Medium/Hard without a specific upgrade request, but the hard tip is also working out fine. So minus one star for changing my order without notifying me and assuming I’d be okay with it.