Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action IMP62 Impact features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action IMP62 Impact Cue
$199.00 Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10.
Action IMP62 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114032681, 822114032698, 822114032704, 822114032711 |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, Pink |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Matte black collar with silver ring |
| Forearm | Matte black with long pink arrows and points design |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Matte black with long pink arrows and points design |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Athena ATH04 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELJMP Jump Cue
$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Pink to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







