Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action IMP67 Impact features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black with white Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Action Pool Cues, Pool Cues
Action IMP67 Impact Cue
Action IMP67 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046404, 822114046411, 822114046428, 822114046435 |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Pearl white with 4 black points with black and white links |
| Wrap | Black with white Irish linen |
| Butt Sleeve | Pearl white with black 4 points with black and white links |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELJMP Jump Cue
$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Complete Your Setup
Cases in Black & White to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







