Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action IMP72 Impact features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Action Pool Cues, Pool Cues
Action IMP72 Impact Cue
Action IMP72 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046206, 822114046213, 822114046220, 822114046237 |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite with silver ring |
| Forearm | Black with red points and red hearts |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Black with red points and red hearts |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
-
-
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Red to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







