Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action Impact IMP78 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action Impact IMP78 Cue
$189.00 Original price was: $189.00.$132.30Current price is: $132.30.
Action IMP78 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 10 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| ColorSB | Black, Blue, Pink |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Black with silver ring |
| Forearm | Black with blue and pink alternating stripes outlined in white |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Black with blue and pink alternating stripes outlined in white |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited- 1 year |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart -
-
-
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$289.00Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Black & Blue to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







