Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action Impact IMP79 features 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Pearlescent white with sky blue color dripping wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action Impact IMP79 Cue
$189.00 Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10.
Action IMP79 pool cue featuring 29″ hardrock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, 10 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| ColorSB | Black, Blue, Pink |
| Shaft | 29" hardrock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Black with silver ring |
| Forearm | Sky blue with black stripes. With white, hot pink, black and sunrise palm tree decal |
| Wrap | Pearlescent white with sky blue color dripping |
| Butt Sleeve | Sky blue with black stripes. With white, hot pink, black and sunrise palm tree decal |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited- 1 year |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Blue to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







