Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action STR01 Starter features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action STR01 Starter Cue
Rated 5.00 out of 5 based on 6 customer ratings
$115.00 Original price was: $115.00.$103.50Current price is: $103.50.
Action STR01 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| Tip | 13mm leather tip |
| ColorSB | Blue |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite |
| Forearm | Blue stained hard rock maple |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Blue stained hard rock maple |
| Butt Plate | Cream with black Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH49 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH51 Cue
Rated 5.00 out of 5$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH44 Cue
Rated 4.96 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH55 Cue
$315.00Original price was: $315.00.$283.50Current price is: $283.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue to match your cue
-
-
Action 2×2 Piping Hard Case ACP22
Rated 4.78 out of 5$70.00Original price was: $70.00.$63.00Current price is: $63.00. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action 1×2 Hard Round Piping Case ACPRND
$42.30 Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action 2×2 Calavera Hard Case CALC22A
Rated 5.00 out of 5$209.00Original price was: $209.00.$188.10Current price is: $188.10. Add to cart -
-
Action Vanity ACVA11 1×1 Hard Case – Blue & Black ACVA11 BLBK
$45.00Original price was: $45.00.$40.50Current price is: $40.50. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







