Even though the price is low, you’re still going to find many of the high quality materials league players have come to expect from Action cues. A layered boarskin 13mm tip, a 1″ fiber ferrule and top grade hard rock maple in the shaft and butt. Plus, this cue includes a 1 year manufacturer warranty to protect against any potential defects. The VAL23 is a quality player at an extremely reasonable price.
Action VAL23 Value Cue
$149.00 Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10.
‘- TIP: 13mm leather tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: Blue stained Maple with four white overlay points
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black collar with silver ring
– BUTT SLEEVE: Blue stained maple with four white overlay rectangles
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 8.22114E+11 |
| ColorSB | Blue, White |
| Tip | 13mm leather tip |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar with silver ring |
| Forearm | Blue stained Maple with four white overlay points |
| Wrap | None |
| Butt Sleeve | Blue stained maple with four white overlay rectangles |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Athena ATH54 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH49 Cue
Rated 4.93 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Action ACT152 Exotic Cue
Rated 5.00 out of 5$275.00Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Athena ATH04 Cue
Rated 5.00 out of 5$339.00Original price was: $339.00.$305.10Current price is: $305.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Blue & White to match your cue
-
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart -
-
-
-
844 408 3056
Hot Deal







