Elite cues offer solid performance with classic styling at competitive prices. The Elite EP47 features 29″ AAA grade Canadian hard rock maple shaft, Black Irish linen wrap wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Elite Pool Cues
Elite EP47 Cue
Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10.
Elite EP47 pool cue featuring 29″ AAA grade Canadian hard rock maple shaft. traditional construction.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Elite EP40 Cue$152.10
- Elite EP34 Cue$247.50
- Elite ELSNK03 Snooker Cue$134.10
- Elite ELJMP Jump Cue$161.10
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114037860, 822114037877, 822114037884, 822114037891 |
| Tip | 13mm Tiger Everest tip |
| ColorSB | Black |
| Ferrule | 1" fiber linen |
| Shaft | 29" AAA grade Canadian hard rock maple |
| Pin | 3/8 x 10 |
| Collar | None |
| Forearm | Bamboo |
| Wrap | Black Irish linen wrap |
| Butt Sleeve | Bamboo |
| Butt Plate | Black composite with Elite logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | 1 Year Limited Manufactures |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







