Fury bridges the gap between budget and premium cues, offering professional-grade materials at accessible prices. The Fury FUCX01 features 29″ STE Solid Maple cored with lightweight wood insert shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Fury Pool Cues, Pool Cues
Fury FUCX01 Cue
Fury FUCX01 pool cue featuring 29″ STE Solid Maple cored with lightweight wood insert shaft. low-deflection shafts.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Kamui Original tip |
| Ferrule | 15mm XTC |
| ColorSB | Black, Orange, Red, White |
| Shaft | 29" STE Solid Maple cored with lightweight wood insert |
| Pin | 3/8 x 8 |
| Collar | Maple with black and Ivory colored dashes at joint, wrap and butt plate |
| Forearm | Curly Maple with orange, black and Ivory colored spliced points |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Curly Maple with orange, black and Ivory colored spliced points |
| Butt Plate | Black composite with Fury Plus logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







