Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR17 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, ÿBlack Irish linen with white specks wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin GR17 Cue
$289.00 Original price was: $289.00.$260.10Current price is: $260.10.
Griffin GR17 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114043809, 822114043816, 822114043823, 822114043830 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Red, Silver, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Dark stained hard rock maple with alternating white lined ebony point overlays and red lined ebony point overlays with a black Griffin logo |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, ÿBlack Irish linen with white specks |
| Butt Sleeve | Dark stained hard rock maple with red and black overlaid points with white overlay designs and a black composite ring with two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Butt Plate | Black composite with a golden griffin logo and two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Red to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







