Griffin cues deliver tournament-quality construction at budget-friendly prices, making quality billiards accessible to all. The Griffin GR24 features 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft, Black Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Griffin GR24 Cue
$275.00 Original price was: $275.00.$247.50Current price is: $247.50.
Griffin GR24 pool cue featuring 29″ hard rock maple, 10 – 12″ pro taper, brass insert shaft. Steel-Tite joint system.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
| UPC | 822114043922, 822114043939, 822114043946, 822114043953 |
| Tip | 13mm, Tiger Redline tip |
| ColorSB | Black, Gold, Red, Silver, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" hard rock maple, 10 – 12" pro taper, brass insert |
| Pin | Piloted 5/16 x 18 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Dark gray stained hard rock maple with six ebony and ivory alternating overlaid points, floating diamond-like ebony and ivory designs and gold griffin insignia |
| Wrap | Black Irish linen |
| Butt Sleeve | Dark gray stained hard rock maple with six alternating black and white stained points and diamond like overlays with a black composite ring and two thin silver rings sandwiching a white and black Acr |
| Butt Plate | Black composite with a golden griffin logo and two thin silver rings sandwiching a white and black Acrylite checkered ring |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | 1 Year Manufactures |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Elite ELJMP Jump Cue
$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Gold to match your cue
-
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
$199.00Original price was: $199.00.$179.10Current price is: $179.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC01
$149.00Original price was: $149.00.$134.10Current price is: $134.10. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Case ATHC03
$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Add to cart -
-
Athena 2×2 Hard Embroidered Cue Case ATHC06
$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







