Viking Cues, handcrafted in Wisconsin since 1965, combines Scandinavian-inspired design with American craftsmanship. The Viking VIK520 features 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft, Black with brown speck Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Pool Cues, Viking Cues
Viking VIK520 Cue
$660.00
Viking VIK520 pool cue featuring 29″ ViKORE 12-14″ pro taper, not piloted shaft. ViKORE shaft technology.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Tiger Everest |
| Ferrule | 1" Viking Super Ferrule |
| ColorSB | Orange, Pink, Red |
| Shaft | 29" ViKORE 12-14" pro taper, not piloted |
| Pin | Viking Quick-Release |
| Collar | White checkers w/silver and gold rings |
| Forearm | East Indian rosewood only |
| Wrap | Black with brown speck Irish linen |
| Butt Sleeve | East Indian rosewood with orange, silver and red Precious Alloy Pearl material |
| Butt Plate | Cream with black Viking USA logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
7 reviews for Viking VIK520 Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal






Casey E. –
I’ve always played with low
In my experience, i’ve always played with low level cues and played pretty well. However, with my new Viking cue I’ve notice a drastic improvement in my aim and game.
Mary N. –
Beautiful pool cue Looks even better
Attractive stick! Looks even better in hand. The design has a metallic shine when held to the light. I normally shoot with cues that are less than $100, therefore I’m used to a fair amount of deflection. This Vikore shaft is robust. I’m learning all over again. I’ve managed to throw together a few wins with my friends and I’m looking forward to more durable play with this new Viking cue. Truly extremely satisfied!
Casey A. –
Nice-looking cue. Plays wonderfully.
Quick delivery with custom wrap and tip. Came out gorgeous. Handles fantastic and was delivered in extremely sturdy shipping tube with signiture required. Felt really reassured in its safe handling as this was a gift. Will definitely look here first for my billiard needs.
Sarah G. –
I like the stick it
In my experience, i like the stick it is a good upgrade from my old one! Fluid action, all around a very solid pool cue!
Rick C. –
The top-notch
To be frank, was amazing feels outstanding and nice and effortless
Steve F. –
Great feel fantastic cue love
I must admit, terrific feel awesome cue really like the general selection as effectively but this one was by far my favorite!!!
Jesse A. –
it is a very nice
it is a very nice pool cue with a really good hit