Athena pool cues are designed specifically for women players, featuring optimized sizing and stunning artistic designs. The Athena ATH13 features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black with white specks wrap for exceptional playability. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Athena ATH13 Cue
Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10.
Athena ATH13 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. women-specific 12.5mm shafts.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Athena ATH65 Pool Cue$305.10
- Athena ATH64 Pool Cue$305.10
- Athena ATH59 Pool Cue$305.10
- Athena ATHBK1 Break Cue$251.10
| Dimensions | 3 × 3 × 33 in |
|---|---|
| UPC | 822114004961, 822114004978, 822114004985, 822114004992, 822114005005 |
| ShaftSize | 13.00mm |
| Brand | |
| JointType | 5/16X18 – Piloted |
| WrapType | Linen Wrap |
| Tip | 12.5mm, 7 layered vacuum sealed proprietary boar skin tip |
| ColorSB | Black, Grey, Purple |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16×18 |
| Collar | Stainless steel collar and a black composite ring with a thin silver ring inside |
| Forearm | Natural stained maple with Decorative Purple heart encased by black rings with thin silver rings inside |
| Wrap | Black with white specks |
| Butt Sleeve | Stained maple with a decorative purple heart design with a black ring and a thin silver ring inside |
| Butt Plate | Black composite with gold Athena emblem with a thin silver ring and a brass ring at bottom |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | Extension included |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 17, 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited 1 year Manufacturer |
| Made in |
