Do you need a classy but functional pool cue? Well Action has got you covered with this IMP70 coming in with a white finish and black wood grain details in the sleeve and forearm that offers luxury and durability. Don’t miss out on this chance to get your hands on a cue like this.
Action IMP70 Impact Cue
$189.00 Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10.
‘- TIP: 13mm Action 7-layered tip
– Tip Size: 13mm
– Type of weight bolt: WBACT
– SHAFT: 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper
– Joint Type: 5/16X18
– FOREARM: White with grey wood grain
– FERRULE: 1″ Fiber linen ferrule
– COLLAR: Black composite with silver ring
– BUTT SLEEVE: White with grey wood grain
– BUTT PLATE: Black with silver Action logo
– BUMPER: Action plug bumper – BUMPACT
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046282, 822114046299, 822114046305, 822114046312 |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Grey, White |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black composite with silver ring |
| Forearm | White with grey wood grain |
| Wrap | Black leather wrap |
| Butt Sleeve | White with grey wood grain |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | Yes |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELSNK03 Snooker Cue
Rated 4.92 out of 5$165.00Original price was: $165.00.$148.50Current price is: $148.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELSNK13 Snooker Cue
Rated 4.79 out of 5$215.00Original price was: $215.00.$193.50Current price is: $193.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
Elite ELBJGB Break/Jump Cue
$389.00Original price was: $389.00.$350.10Current price is: $350.10. Add to cart -
-
Elite ELSNK01 Snooker Cue
Rated 4.79 out of 5$115.00Original price was: $115.00.$103.50Current price is: $103.50. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Complete Your Setup
Cases in Grey & White to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Case SC35 GREY
Rated 4.60 out of 5$299.00Original price was: $299.00.$269.10Current price is: $269.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22A Case
Rated 4.83 out of 5$169.00Original price was: $169.00.$152.10Current price is: $152.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC22E Case
Rated 5.00 out of 5$179.00Original price was: $179.00.$161.10Current price is: $161.10. Add to cart -
-
Eight Ball Mafia EBMC35E Case
Rated 4.86 out of 5$259.00Original price was: $259.00.$233.10Current price is: $233.10. Add to cart
