This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOS69 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, Black Irish linen with white specksÿ wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Joss JOS69 Cue
Unknown JOS69 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis Linen ferrule |
| ColorSB | Black, Grey, Red, White |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Figured maple with three ebony points and three black Ash points with Ebony veneers , Figured maple with three ebony points and three black Ash points with Ebony veneersÿ |
| Wrap | Black Irish linen with white specks, Black Irish linen with white specksÿ |
| Butt Sleeve | Ebony with figured maple, black Ash and white Holly notched diamond inlays, Ebony with figured maple, black Ash and white Holly notched diamond inlaysÿ |
| Butt Plate | White Herculite with a Joss logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







