This pool cue offers quality construction for discerning players. The Joss JOSN7 features 29″ hard rock maple with a pro taper shaft, White and Black Irish Linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play.
Sale!
Joss Pool Cues, Pool Cues
Joss JOSN7 Cue
Original price was: $920.00.$782.00Current price is: $782.00.
Unknown JOSN7 pool cue featuring 29″ hard rock maple with a pro taper shaft. reliable performance.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm, Triangle or LePro tip |
| Ferrule | 3/4" Aegis linen |
| ColorSB | Red |
| Shaft | 29" hard rock maple with a pro taper |
| Pin | Piloted 5/16×14 |
| Collar | Stainless steel |
| Forearm | Figured Flame Birch with Ebony Points and Veneers and Mother of Pearl Inlays |
| Wrap | White and Black Irish Linen |
| Butt Sleeve | Ebony with Mother of Pearl and Ivorine Inlays |
| Butt Plate | Cream with Joss Logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Limited |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







