Lucasi combines exceptional craftsmanship with accessible pricing, earning 30+ years of trust in the billiards community. The Lucasi LZ2000SP Custom Sneaky Pete features 29″ Solid Maple shaft, Noneÿ wrap for exceptional playability. Built for beginner to advanced, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Lucasi Pool Cues, Pool Cues
Lucasi LZ2000SP Custom Sneaky Pete Cue
Original price was: $529.00.$476.10Current price is: $476.10.
Lucasi LZ2000SP pool cue featuring 29″ Solid Maple shaft. Hybrid and LZD shaft systems.
-
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.75mm Tiger Everest tip, 12.75mm Tiger Everest tipÿ |
| ColorSB | Black, Brown, Tan |
| WrapType | Wrapless |
| ShaftSize | 12.75mm |
| Brand | |
| JointType | Uni-Loc |
| Ferrule | Zero Flexpoint |
| Shaft | 29" Solid Maple |
| Pin | Uni-Loc |
| Collar | None, Noneÿ |
| Forearm | Birdseye maple with 4 antique stained Birdseye maple points, black veneers and imitation mother of pearl inlays , Birdseye maple with 4 antique stained Birdseye maple points, black veneers and imitation mother of pearl inlaysÿ |
| Wrap | None, Noneÿ |
| Butt Sleeve | Antique stained Birdseye maple, Antique stained Birdseye mapleÿ |
| Butt Plate | Black Implex plastic, Black Implex plasticÿ |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
12 reviews for Lucasi LZ2000SP Custom Sneaky Pete Cue
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
844 408 3056
Hot Deal








Dave H. –
Great shooting pool cue
It has a solid pocket with that zeroflexpoint shaft. The only bad thing that has come of it, you have to keep an eagle eye out for your stick. Someone pick it up as a house cue in a second and you can’t get mad. You signed up for it. But a fantastic stick for sure for a good price.
Beth D. –
Excellent cue
fantastic cue stick. Worth every penny.
Amy L. –
Shipping was quick and the
Shipping was quick and the stick is wonderful.
Steve T. –
Customer service was amazing. They
Customer service was amazing. They worked hard to provide just what I was wanting. The pool cue was flawless and everything I was looking for. Pool Dawg receives an A+ from this really satisfied customer.
Alex T. –
Couldn’t find a better cue
Couldn’t find a better stick at the price point point. It has become my standard and will be ordering a spare!!!
Bob D. –
Lucasi sneaky Pete with upgraded shaft
Really like this cue! Played billiards off and on my whole life. Always told muself if i get a table at home i will get a good stick. I’ve never really like the wrapped linen or leather butts. This was right up my alley. Sleak looking, balanced, sturdy hitting, and with quick release connector. As far as i know Lucasi is the only company with this feature. With young kids at home who abuse my cue if left out this is a godsend. I can quickly assemble and resemble. If your in doubt about this stick don’t be. Quality is very good.
Casey A. –
Beautiful Cue
Honestly, i’m very satisfied with this stick. I have been playing pool with bar cues for years and decided to purchase my own due to the lack of decent bar cues recently. This sneaky peet is beautiful! Not to flashy. It is decent to have consistency. It certainly helps improve my game. If you are looking for a nice stick and are not interested in all the flashy inlays; I would highly recommend that you have a look at this pool cue.
Dave K. –
Bought a Sneaky Pete
I must admit, greatest present I ever got for my husband. He hadnt played in years, and wanted to play again. His Christmas present is waiting for him. Rapid speedy service, and when i called about the delivery, the help was flawless. If you want quality, value, and service, order with confidence, and dont worry, you will get more than just a package.
Drew P. –
Ultimate Sneaky Pete!
Truthfully, seems like a house stick at a glance, yet plays just like a high end cue stick! Exactly what I want.
Pat M. –
Trust this company
Great stick. Amazing service. Have since bought other miscellaneous pool stuff. Same great service.
Steve W. –
Wonderful cue
To be frank, am thrilled with this stick, especially with the upgraded kamui clear super soft tip which matches the tip on my APA stick. And now I can blend in at a local bar looking like I’m using a house cue.
Casey R. –
I’d hit it again
Honestly, awesome!!!