Founded by legendary cuemaker Bob Meucci in 1975, Meucci Originals set the standard for American pool cue innovation. The Meucci ME2020NAT Pool features 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft, Black Laquered White Speckled Irish Linen Wrap wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Meucci Pool Cues, Pool Cues
Meucci ME2020NAT Pool Cue
$1,225.00
Meucci ME2020NAT pool cue featuring 29″ Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple shaft. Black Dot shaft technology.
Out of stock
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
- Meucci Matching 6″ Extensions$175.00
- Meucci MESW01 Cue$570.00
- Meucci MESPN Sneaky Pete Cue$460.00
- Meucci MERB05K Cue$620.00
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 12.5mm Ultra Skin Medium |
| Ferrule | 1/2" white polycarbonate |
| ColorSB | Blue, Green, Grey, Purple |
| Shaft | 29" Special build THE PRO SHAFT – Solid Maple |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Double Nickel Rings With Squares |
| Forearm | Grey Stained with Natural Paua Floating Shell Points and Ivory-Like Veneers |
| Wrap | Black Laquered White Speckled Irish Linen Wrap |
| Butt Sleeve | Grey stained with Six Recessed Brilliant Natural Paua Shell Recessed Points with Floating Veneer Blocks |
| Butt Plate | White with black Meucci logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited Manufacturer |
| Made in |
844 408 3056
Hot Deal







