Pechauer Custom Cues, handcrafted in Green Bay, Wisconsin since 1963, represents three generations of American cue-making excellence. The Pechauer JP27LE Limited Series features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, None – Ebony with Abalone diamonds wrap for exceptional playability. Built for intermediate to professional, this cue represents serious investment in your game.
Sale!
Pechauer Cues, Pool Cues
Pechauer JP27LE Limited Series Cue
$1,800.00 Original price was: $1,800.00.$1,620.00Current price is: $1,620.00.
Pechauer JP27LE pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. ICE shaft technology.
Out of stock
SKU: JP27LE Categories: Pechauer Cues, Pool Cues Tag: Playing Cues Brand: Pechauer, Pechauer, Pechauer
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| Tip | 13mm Pechauer Jade Medium |
| Ferrule | 1" Juma ferrule |
| ColorSB | Black, Tan, White |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | Pechauer Speed Joint – Piloted |
| Collar | Black with double silver rings |
| Forearm | Carbon stained Maple with Ivory points and Abalone inlays |
| Butt Sleeve | Carbon stained Maple with Ivory points and Abalone inlays |
| Butt Plate | Black |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Lifetime |
| Made in |
Related products
-
-
-
-
Elite ELBJZW Break/Jump Cue
Rated 5.00 out of 5$329.00Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10. Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
-
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$265.00Original price was: $265.00.$238.50Current price is: $238.50. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Tan to match your cue
-
-
Scorpion 2×2 Hard Cue Case SC22A
Rated 4.85 out of 5$139.00Original price was: $139.00.$125.10Current price is: $125.10. Add to cart -
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart