Action Cues delivers reliable performance at accessible prices, trusted by over 400,000 league players worldwide. The Action IMP68 Impact features 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft, Black and red Irish linen wrap for exceptional playability. The traditional Irish linen wrap offers excellent grip and moisture absorption during extended play. An excellent choice for players developing their skills and building consistency.
Sale!
Action Pool Cues, Pool Cues
Action IMP68 Impact Cue
$189.00 Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10.
Action IMP68 pool cue featuring 29″ Hard rock maple, 10-12″ Pro taper shaft. value-oriented quality.
-
Currently Out of Stock
This item is temporarily unavailable. Get notified when it's back.
Similar Products Available
| Weight | 1.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 3 × 34 in |
| UPC | 822114046367, 822114046374, 822114046381, 822114046398 |
| Tip | 13mm Action 7-layered tip |
| ColorSB | Black, Red |
| Ferrule | 1" Fiber linen ferrule |
| Shaft | 29" Hard rock maple, 10-12" Pro taper |
| Pin | 5/16 x 18 |
| Collar | Black collar |
| Forearm | Matte black with 4 sliver points and red links in the points |
| Wrap | Black and red Irish linen |
| Butt Sleeve | Matte black with 4 sliver points and red links |
| Butt Plate | Black with silver Action logo |
| Bumper | |
| Weight Changable | |
| Type of weight bolt | |
| Comes With Joint Protector? | No |
| Select an option | 18, 19, 20, 21 |
| Comes With Extension? | No |
| Comes With Case? | No |
| Warranty | Limited |
| Made in |
Related products
-
-
Elite ELBJC Break/Jump Cue
Rated 4.75 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart -
-
Spartan SPRBK Break – Butt Only
$675.00Original price was: $675.00.$250.00Current price is: $250.00. Add to cart -
-
Elite ELBKRS Break Cue
Rated 5.00 out of 5$269.00Original price was: $269.00.$242.10Current price is: $242.10. Add to cart -
-
Elite ELBJZ Break/Jump Cue
Rated 4.80 out of 5$249.00Original price was: $249.00.$224.10Current price is: $224.10. Add to cart
Complete Your Setup
Cases in Black & Red to match your cue
-
-
Scorpion 3×5 Hard Cue Case SC35 BLACK
Rated 4.80 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Papa Legba Stitch Hard Case VODC22D
Rated 4.83 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 2×2 Hard Case VODC22F
Rated 4.00 out of 5$219.00Original price was: $219.00.$197.10Current price is: $197.10. Add to cart -
-
Voodoo 1×1 Coffin Box Cue Case VODCOFA
Rated 4.75 out of 5$189.00Original price was: $189.00.$170.10Current price is: $170.10. Add to cart
844 408 3056
Hot Deal







